
‘De Egyptische autoriteiten hebben gewetensgevangenen systematisch de toegang tot adequate medische zorg ontzegd om hun lijden te vergroten en hen te straffen voor hun opvattingen. Ze ontzeggen hen opzettelijk de toegang tot lees- en schrijfmateriaal om hen te isoleren en elke poging om de gruwelijke omstandigheden in Egyptische gevangenissen aan het licht te brengen, verder het zwijgen op te leggen. We zijn geschokt dat een getalenteerde jonge dichter als Galal El-Behairy wordt vervolgd vanwege zijn gedichten en songteksten. Hij had nooit ook maar één moment in de gevangenis mogen zitten en we zullen blijven campagne voeren voor zijn onmiddellijke vrijlating’, aldus Burhan Sonmez, voorzitter van PEN International.
PEN International is verontwaardigd over het nieuws dat de Egyptische dichter Galal El-Behairy geen toegang krijgt tot lees- en schrijfmateriaal en medische zorg, ondanks het feit dat hij in de gevangenis aan een tumor lijdt. De organisatie houdt de Egyptische autoriteiten volledig verantwoordelijk voor de verslechterende lichamelijke en geestelijke gezondheid van El-Behairy en roept op tot zijn onmiddellijke en onvoorwaardelijke vrijlating, waarbij hij voldoende toegang krijgt tot medische zorg, lees- en schrijfmateriaal in afwachting van zijn vrijlating.
PEN International heeft vernomen dat de bekroonde Egyptische dichter en tekstschrijver Galal El-Behairy, die al meer dan zeven jaar gevangen zit, op 16 juni 2025 in hongerstaking is gegaan, omdat de autoriteiten in de Badr 1-gevangenis hem voortdurend de toegang tot lees- en schrijfmateriaal en essentiële medische zorg hebben ontzegd. Volgens zijn familie lijdt El-Behairy sinds vorig jaar aan een tumor in zijn kaak, waardoor hij moeite heeft met slikken. Ondanks zijn dringende behoefte aan medische hulp hebben de gevangenisautoriteiten zijn verzoeken om adequate medische zorg herhaaldelijk genegeerd.
De gevangenisautoriteiten blijven hem sinds maart 2025 ook de toegang tot boeken ontzeggen en weigeren hem al bijna twee jaar toegang te geven tot schrijfmateriaal. In maart 2025 weigerden de gevangenisautoriteiten drie romans af te geven die zijn familie tijdens een eerder bezoek had meegebracht en gaven ze de boeken terug. Bovendien weigerden de autoriteiten op 7 juli 2025 El-Behairy toegang te geven tot een warmwaterkruik die zijn familie had meegebracht om zijn rugpijn te verlichten.
In december 2024 veroordeelde PEN International de dreigingen met marteling en invasieve fouilleringen van familieleden van El-Behairy, die ervan verdacht werden tijdens het bezoek berichten van Galal te hebben ontvangen. PEN International heeft herhaaldelijk zijn bezorgdheid geuit over de lichamelijke en geestelijke gezondheid van El-Behairy. Naast de tumor zou hij ook last hebben van hartproblemen, hoge bloeddruk, gewrichts- en rugpijn. Hij lijdt ook aan acute depressies als gevolg van zijn willekeurige detentie voor onbepaalde tijd en de martelingen en mishandelingen die hij tijdens zijn detentie heeft ondergaan, waardoor hij in september 2023 een zelfmoordpoging heeft gedaan.
Galal El-Behairy heeft eerder verschillende hongerstakingen gehouden uit protest tegen zijn willekeurige detentie, die samen met de martelingen en de erbarmelijke detentieomstandigheden in belangrijke mate hebben bijgedragen aan de verslechtering van zijn gezondheid.
El-Behairy is erelid van PEN Vlaanderen. Erik Vlaminck is ambassadeur van een Lege Stoel voor hem.
