
“Het Georgische volk heeft het recht om vreedzaam bijeen te komen om verandering te eisen, maar de autoriteiten zijn duidelijk vastbesloten om fundamentele rechten en afwijkende meningen te onderdrukken. Wij staan achter de vele schrijvers en kunstenaars die zijn gearresteerd omdat zij vreedzaam hun mening hebben geuit, en roepen de internationale gemeenschap op om dringend krachtige maatregelen te nemen om Georgië ter verantwoording te roepen”, aldus Ma Thida, voorzitter van de Writers in Prison Committee van PEN International.
De Georgische autoriteiten moeten het recht op vreedzame bijeenkomsten handhaven en iedereen vrijlaten die uitsluitend wordt vastgehouden omdat hij of zij zijn of haar recht op vrije meningsuiting en vreedzaam protest heeft uitgeoefend, aldus PEN International en PEN Georgia. Door nieuwe beperkingen op openbare bijeenkomsten zijn de afgelopen dagen tientallen demonstranten gearresteerd, onder wie schrijvers, journalisten en kunstenaars.
Op 16 oktober 2025 heeft Georgië nieuwe wijzigingen doorgevoerd in het Wetboek van Administratieve Overtredingen en het Wetboek van Strafrecht met betrekking tot de wet op bijeenkomsten en demonstraties. De wijzigingen, die door het Georgische parlement via een versnelde procedure en zonder openbare discussie zijn aangenomen, voorzien in strengere straffen voor deelname aan protesten. Het bedekken van het gezicht met een masker of andere middelen tijdens protesten, het opzettelijk belemmeren van het verkeer van personen of vervoermiddelen, het opzetten van een onveilige of obstructieve constructie tijdens een demonstratie en het gedeeltelijk of volledig blokkeren van een rijbaan worden nu bestraft met maximaal 15 dagen administratieve detentie (20 dagen voor organisatoren). Deelname aan een verboden bijeenkomst of demonstratie kan worden bestraft met maximaal 60 dagen administratieve detentie. Herhaalde overtredingen kunnen leiden tot een gevangenisstraf van maximaal een jaar. Personen die herhaaldelijk wetshandhavers beledigen of niet gehoorzamen, kunnen ook worden veroordeeld tot een gevangenisstraf van maximaal een jaar.
Maatschappelijke organisaties, waaronder PEN Georgia en de Georgian Book Association, hebben de laatste wijzigingen veroordeeld als een poging van de regerende Georgian Dream-partij om alle afwijkende meningen uit te bannen. Verschillende culturele figuren zijn de afgelopen dagen veroordeeld tot administratieve detentie omdat ze hebben deelgenomen aan vreedzame protesten, waaronder schrijver Beka Kurkhuli, journalisten Vakho Sanaia en Keta Tsitskishvili, kunstenaar Levan Margiani en schrijver en uitgever Zviad Kvaratskhelia. Op 5 november 2025 werd de veelgeprezen dichter en voormalig voorzitter van PEN Georgia, Paata Shamugia, veroordeeld tot vijf dagen administratieve detentie wegens het ‘blokkeren van de rijbaan’ op Rustaveli Avenue, de hoofdstraat van Tbilisi. Shamugia schreef eerder over de cruciale rol van schrijvers bij het handhaven van de grondrechten in Georgië.
PEN International en PEN Georgië uiten verder hun bezorgdheid over de toenemende inspecties door het Staatsbureau voor Corruptiebestrijding tegen onafhankelijke maatschappelijke organisaties en mediaorganisaties op grond van de gewijzigde wet op subsidies, die in april 2025 is aangenomen. De repressieve wijzigingen, die voorafgaande goedkeuring van de regering vereisen voor het ontvangen van buitenlandse financiering, zijn door nationale en internationale organisaties bekritiseerd omdat ze ‘willekeurige staatsinmenging mogelijk maken’ en ‘de burgerlijke vrijheden beknotten en het vermogen van het maatschappelijk middenveld om toezicht te houden, zich uit te spreken en de macht ter verantwoording te roepen, beperken – een directe bedreiging voor de democratische toekomst van Georgië’. Sinds september zijn verschillende organisaties die de mediavrijheid ondersteunen het doelwit geworden, waaronder Project 64, Mtis Ambebi (Mountain Stories), Realpolitik, Eye Fact, het Handvest voor journalistieke ethiek en Indigo Media.
Aangezien de Georgische autoriteiten hun aanhoudende aanval op onafhankelijke stemmen onverminderd voortzetten, roepen PEN International en PEN Georgia de autoriteiten op om onmiddellijk een einde te maken aan het harde optreden en de draconische wetten die de vrijheid van meningsuiting, vereniging en vreedzame vergadering ondermijnen, in te trekken. De internationale gemeenschap moet Georgië verantwoordelijk houden voor zijn schendingen van de mensenrechten.

